Безоплатна вторинна правова допомога

Матеріали для публікації надаються відділом Миронівського бюро правової допомоги Білоцерківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Адреса: м. Миронівка, вул.Соборності, 58, кабінет №6

Графік роботи:
Пн-Чт 08:00-17:00
Пт 08:00-15:45
Без обідньої перерви.
Тел: (04574) 5-11-45

01.10.2020 Виїзний прийом громадян

02.11.2020

Успадкувати майно не перебуваючи у зареєстрованому шлюбі

Название: 📌Часто кажуть, що цивільний шлюб дає відчуття свободи: посварилися – роз’їхалися, захотіли – знову з’їхались і головне- ніхто нікому нічого не винен. Дійсно, якщо пара прожила в такому шлюбі рік-два і нажила тільки спільну пральну машину, проблем не буде. Але якщо пара проживала 10 років, а то й 15 – ситуація вкрай може змінитись. Адже чоловік та жінка встигли за цей час придбати квартиру, зробити в квартирі ремонт, на який витратили кілька десятків тисяч, придбали автівку, земельну ділянку – то просто так розійтися буде складніше.

Название: 📎Згідно ч. 2 ст. 21 Сімейного кодексу України, встановлюється, що проживання жінки та чоловіка однією сім’єю без шлюбу не являє собою підставу для виникнення у цих суб’єктів

прав, а також обов’язків подружжя. Це означає, що прирівнювати цивільного чоловіка або

дружину до спадкоємців першої черги (це діти, а також батьки спадкодавця, чоловік законний)

взагалі неможливо, тому вони можуть прийняти спадщину відповідно до п. 1 ст 1264 ЦК України

як спадкоємці 4-тої черги шляхом проживання зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять

років до часу відкриття спадщини.

Название: 📎Згідно ч. 2 ст. 1258 ЦК України кожна наступна черга спадкоємців отримує за законом повне

право на спадкування у тому випадку, якщо немає спадкоємців попередньої черги,усунення їх від

права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.

Название: 📎Але в статті 74 СК України вказується, що якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю (шлюб не зареєстрований), то все майно, набуте за час такого проживання, переходить в розряд спільної власності, тому у разі звернення до суду з позовною заявою необхідно встановлювати факт проживання однією сім’єю зі спадкодавцем і визнання майна як спільної сумісної власності подружжя.

Наявність факту проживання чоловіка і жінки однією сім’єю без шлюбу може бути встановлена в судовому порядку.

Название: 🟡Ознаками фактичної сім’ї, що складає фактичний шлюб між чоловіком та жінкою є:

• спільне проживання чоловіка і жінки;

• спільний побут;

• взаємні права і обов’язки.

Название: 🟡також це:

• наявність спільних витрат;

• спільний бюджет;

• спільне харчування;

• купівля майна для спільного користування;

• участі у витратах на утримання житла, його ремонт;

• надання взаємної допомоги;

Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв’язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд в порядку окремого провадження із заявою про

встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Название: 🟢Доказом проживання можуть бути такі документи:

• довідка з міської або сільської/селищної рад;

• наявність реєстраційного запису в паспорті (свідчить про те, що ця особа проживала в одній квартирі зі своїм померлим чоловіком);

• свідчення мінімум 2-х осіб, тощо.

04.11.2020

З 1 січня 2021 року українці зможуть змінювати по батькові

Донедавна українці могли Название: 🔁змінювати за власним бажанням лише імена та прізвища, а по батькові – ні. Учора Верховна Рада України дозволила і цю зміну.

Прийнято Название: 📄Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо права фізичної особи на зміну по батькові” (https://bit.ly/3k0Vm1I), який доповнює статтю 295 Цивільного кодексу України та статтю 149 Сімейного кодексу України положеннями, які мають дозволити фізичній особі змінювати не лише своє прізвище та (або) ім‘я (що вже передбачено чинним законодавством), а й по батькові.

Цей Закон, що набирає чинності з 1 січня 2021 року, передбачає такі зміни:

Название: ✅ Фізична особа, яка досягла 16 років, має право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім’я, та (або) по батькові.

Название: ✅ Фізична особа, яка досягла 14 років, має право змінити своє прізвище та (або) власне ім’я, та (або) по батькові за згодою батьків.

Название: ✅ У разі якщо над фізичною особою, яка досягла 14 років, встановлено піклування, зміна прізвища та (або) власного імені, та (або) по батькові такої особи здійснюється за згодою піклувальника.

Название: ✅ Фізична особа, яка досягла 14 років, має право змінити своє прізвище та (або) власне ім’я, та (або) по батькові за згодою одного з батьків, якщо другий з батьків помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав стосовно цієї дитини або якщо відомості про батька (матір) дитини виключено з актового запису про її народження, або якщо відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про її народження за заявою матері.

Название: ✅ У разі заперечення одного з батьків щодо зміни по батькові дитини спір щодо такої зміни може вирішувати орган опіки і піклування або суд. При вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов’язків стосовно дитини та інші обставини, що засвідчують відповідність зміни по батькові інтересам дитини.

11.11.2020

Адміністративне затримання: нюанси, які варто знати

Название: 🏃‍♂️Название: 🚔 Адміністративне затримання є одним з обмежувальних заходів адміністративного примусу, який застосовується всупереч волі та бажанню порушника і полягає у тимчасовому обмеженні свободи пересування і місцезнаходження.

Адміністративне затримання застосовується з метою:

Название: 🔸 припинення адміністративних правопорушень, усунення його негативних наслідків, в т.ч. попередження вчинення нових правопорушень;

Название: 🔸 коли вичерпано інші заходи впливу;

Название: 🔸 встановлення особи;

Название: 🔸 складення протоколу про адміністративне правопорушення у разі неможливості складення його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов’язковим;

Название: 🔸 забезпечення своєчасного і правильного розгляду справ та виконання постанов по справах про адміністративні правопорушення.

Про адміністративне затримання в обов’язковому порядку складається адміністративний протокол, в якому зазначаються:

Название: 🔹 дата і місце його складання;

Название: 🔹 посада, прізвище, ім’я та по батькові особи, яка склала протокол;

Название: 🔹 відомості про особу затриманого;

Название: 🔹 час і мотиви затримання.

Під час складання протоколу про адміністративне затримання посадова особа, що здійснює адміністративне затримання, роз’яснює особі, яка вчинила адміністративне правопорушення, її права:

Название: ☑️ знайомитися з матеріалами справи,

Название: ☑️ давати пояснення,

Название: ☑️ подавати докази,

Название: ☑️ заявляти клопотання,

Название: ☑️ при розгляді справи користуватися юридичною допомогою,

Название: ☑️ виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, Название: ☑️ якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження;

Название: ☑️ оскаржувати постанову по справі.

Протокол підписується посадовою особою, яка його склала Название: 👮‍♀️, і затриманою особою Название: 👤. У разі відмови затриманої особи від підпису протоколу в ньому робиться запис про це.

Название: ⛓ Необхідно звернути увагу, що про місце перебування особи, затриманої за вчинення адміністративного правопорушення, негайно повідомляються її родичі, а на її прохання − адміністрація за місцем роботи чи навчання.

12.11.2020

Карантин вихідного дня в Україні

Название: 📢Уряд затвердив карантин вихідного дняНазвание: 😷 на всій території України, який діятиме до 30 листопада. Починаючи з Название: 1️⃣Название: 4️⃣ листопада, у суботу та неділю будуть запровадженні нові карантинні заходи. Таке рішення Кабмін за ініціативи МОЗ ухвалив на засіданні 11 листопада. Відповідні зміни до Постанови №641 опублікують на сайті уряду пізніше.

Розповідаємо в нашій інфографіці, що працюватиме і що не працюватиме у вихідні дні

29.10.2020

Відшкодування завданої шкоди. Отруєння в закладі

“Після святкування Дня народження – потрапили до лікарні з отруєнням. Ресторан своєї вини не визнає”, – слова, які викликають жах, адже витрачені кошти, зіпсований настрій та свято, а головне — нанесений серйозний удар здоров’ю.

Название: ?Як змусити адміністрацію повернути кошти на лікування?

Варто відзначити, що підтвердити провину закладу громадського харчування буде непросто. Але існує чіткий алгоритм дій і ним потрібно скористатися. Якщо Ви доведете, що отруїлися саме в ресторані, а не вдома, то адміністрація повинна компенсувати повну вартість медикаментів, яка була витрачена на лікування. В даному випадку вимагати і відшкодування моральної шкоди. Доводити факт отруєння буде простіше, якщо у Вас залишився чек, який підтвердить перебування в ресторані. Адже це безпосередній договір з іншою стороною. Але якщо Ви залишили чек у закладі, втратили або викинули його – переживати не варто. Слід заручитися підтримкою свідків Вашого відвідування ресторану і замовлення конкретних страв.

Название: ?Що далі?

Далі потрібно встановити причинно-наслідковий зв’язок між їжею, яку Ви смакували в закладі та наслідками, а саме отримати медичну документацію, яка підтвердить факт харчового отруєння. Зібравши зазначені докази не потрібно відразу ж писати позовну заяву в суд. Вам потрібно спробувати вирішити конфлікт безпосередньо з адміністрацією закладу. Для цього необхідно написати заяву на ім’я керівництва ресторану. Чітких вимог щодо оформлення цього документа немає, але в ньому мають бути реквізити, які найчастіше на документах вказуються: найменування і адреса закладу чи органу, куди Ви звернулися, ПІБ, його адреса та контактні телефони. В заяві потрібно у довільній формі викласти ті обставини, які сталися у закладі і додати докази (підтверджувальні документи). Як правило, власники ресторанів турбуються про свою репутацію, а значить, самі зацікавлені в як найшвидшому вирішенні конфлікту. Домовитися з адміністрацією не виходить.

Название: ?Як бути?

Тоді звертаємося до інстанції, до компетенції яких входить вирішення даних питань питань-

Державну санітарно-епідеміологічну службу та Управління захисту прав споживачів. Вони перевіряють заклади громадського харчування і якщо є скарги, то їх розглядають. Запобіжний нагляд у відповідності до (п. 7 Положення Про державний санітарно- епідеміологічний нагляд в Україні) здійснюється у формі державного санітарно-епідеміологічного нормування, державної санітарно-епідеміологічної експертизи, видачі передбачених законодавством висновків та дозволів, визначення необхідності профілактичних щеплень та інших заходів профілактики у разі загрози виникнення епідемій, масових отруєнь та радіаційних уражень. Останньою інстанцією, куди Вам потрібно буде звернутися після безрезультативної спроби повернути витрачені на лікування кошти, є суд.

26.10.2020

Достроковове розірвання договору оренди землі в зв’язку із систематичною несплатою орендної плати орендарем та за використання землі не за цільовим призначенням

Название: ?У відповідності до ст. 141 Земельного кодексу України, підставами припинення права користування земельною ділянкою є використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Название: ?Стаття 143 Земельного кодексу України встановлює, що примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку у разі використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.

Название: ?Згідно 24 Закону України “Про оренду землі”, орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил; своєчасного внесення орендної плати.

Название: ?За статтею 26 Закону України “Про оренду землі”, у разі погіршення орендарем корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов’язаних із зміною її стану, орендодавець має право на відшкодування збитків.

Название: ?Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору

допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Название: ?Частиною 3 статті 31 ЗУ “Про оренду землі” визначено, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін.

Название: ?Відповідно до ст. 32 Закону України “Про оренду землі”, на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов’язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору.

Название: ?Згідно ст. 36 Закону України “Про оренду землі”, у разі невиконання зобов’язань за договором оренди землі сторони несуть відповідальність згідно із законом та договором.

Название: ✅Отже, достроково розірвати договір оренди землі можна за згодою сторін або за рішенням суду.

Название: ‼️Перш за все необхідно звернутися до орендаря із письмовою заявою про сплату заборгованості зі сплати орендної плати за договором оренди землі. Разом з тим, у заяві вимагати припинення використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.

Название: ⚠️Якщо орендар не сплатить вищевказану заборгованість по орендній платі та не припинить використовувати земельну ділянку не за цільовим призначенням, ви маєте право звернутися до суду з позовом про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки та стягнення заборгованості зі сплати орендної плати.

Название: ⚠️Більше того, ви маєте право звернутися до суду з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.

Название: ⚖️За подання до суду фізичною особою позовної заяви майнового характеру встановлюється судовий збір в розмірі 1 відсотка ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, відповідно до ст. 4 Закону України “Про судовий збір”.

З метою визначення вартості об’єкта оцінки (земельної ділянки) проводиться експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них (ч. 6 ст. 5 Закону України «Про оцінку землі»).

Название: ?Таким чином при визначенні ціни позову необхідно використовувати експертну грошову оцінку земельних ділянок.

23.10.2020

Новації мікрокредитування: що зміниться з 1 січня 2021 року

Чимало українців у певних життєвих ситуаціях звертаються до послуг мікрокредиторських компаній . Нині як споживачам мікрокредитів, так і фінансовим організаціям, які їх надають, варто знати, що з нового року почнуть діяти нові правила мікрокредитування.

Название: ?Відповідне рішення було прийнято Верховною Радою України у вересні 2020 року та спричинене по суті стрімким зростанням попиту на мікрокредитування, а також необхідністю унормування цієї сфери правовідносин та підвищення якості системи кредитних історій фізичних осіб. Адже останнім часом все більше громадян мали чимало проблем через те, що вимоги до розкриття інформації не поширювалися на так звані мікрокредити.

Название: ❓Яких же новацій у цій сфері варто очікувати з 1 січня 2021 року, розповідає фахівчиня

Голопристанський місцевий центр з надання БВПД

Ольга Гальченко. Название: ?

Название: ✅Кредитні договори, що укладаються на строк до одного місяця, та договори, загальний розмір позики за якими не перевищує однієї мінімальної заробітної плати, відноситимуться до споживчих кредитів Название: ?. Максимальна сукупна сума штрафів і пені за порушення споживачем виконання його зобов’язань на підставі договору Название: ?про такий кредит не може перевищувати розмір подвійної суми, одержаної споживачем за таким договором, і не може бути збільшена за домовленістю сторін.

Название: ✅Закріплюється на законодавчому рівні заборона зміни процентної ставки за кредитом, порядку її обчислення, порядку сплати відсотків у бік погіршення умов для споживача.

Название: ✅Відтепер обов’язковою умовою укладення договору про споживчий кредит є згода споживача Название: ✍️на доступ до інформації, що складає його кредитну історію, та на збір, зберігання, використання та поширення через бюро кредитних історій, включене до Єдиного реєстру бюро кредитних історій, інформації щодо нього та цього кредиту. У разі ненадання такої згоди споживачем, кредитодавець повинен відмовити в укладенні договору та здійсненні кредитної операції.

Название: ✅Кредитодавець буде зобов’язаний безоплатно передавати інформацію щодо всіх споживчих кредитів хоча б до одного бюро кредитних історій, включеного до Єдиного реєстру бюро кредитних історій. Название: ⏳Строк внесення кредитним бюро отриманих від кредитодавця відомостей буде обмежено 2 днями.

Название: ✅Закон обмежує можливість отримувати безмежну кількість швидких кредитів без наміру їх повертати, тим самим захищаючи фінансові установи від збільшення проблемної заборгованості.

 Не здійснюйте сумнівних кредитних операцій, які можуть негативно вплинути на ваше життяНазвание: ❗️ Перед тим, як взяти кошти в мікрофінансових організаціях, обов’язково уважно перечитайте Название: ?усі пункти наданого вам кредитного договору. Не допускайте прострочення платежів за кредитним договором та користуйтеся послугами лише перевірених компаній з гарною репутацією.