Безоплатна вторинна правова допомога

Матеріали для публікації надаються відділом Миронівського бюро правової допомоги Білоцерківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Адреса: м. Миронівка, вул.Соборності, 58, кабінет №6

Графік роботи:
Пн-Чт 08:00-17:00
Пт 08:00-15:45
Без обідньої перерви.
Тел: (04574) 5-11-45

27.01.2021

 Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям надається щомісячно та виплачується у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім’ї. Право на отримання такої допомоги мають малозабезпечені родини, які постійно проживають на території України.

У 2021 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму для призначення допомоги у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення становить: для працездатних осіб – 35 відсотків, для дітей – 130 відсотків; для осіб, які втратили працездатність, та осіб з інвалідністю – 100 відсотків відповідного прожиткового мінімуму.

Відтак, рівень забезпечення прожиткового мінімуму для призначення допомоги малозабезпеченим сім’ям у 2021 році становитиме:

 • для працездатних осіб (35 %): з січня – 794,50 грн., з липня – 832,65 грн., з грудня – 868,35 грн.;
 • для осіб, які втратили працездатність (100%): з січня – 1769,00 грн., з липня –1854,00 грн., з грудня –1934,00 грн.;
 • 130% для дітей віком:
 • до 6 років: з січня – 2497,30 грн., з липня – 2616,90 грн., з грудня – 2730,00 грн.;
 • від 6 до 18 років: з січня – 3113,50 грн., з липня – 3263,00 грн., з грудня – 3403,40 грн.;
 • від 18 до 23 років (за умови навчання): з січня – 2951,00 грн., з липня – 3092,70 грн., з грудня – 3225,30 грн.

            Строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, яким вона була призначена раніше, продовжується без подання необхідних документів на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої державної соціальної допомоги на підставі заяви та необхідних документів, поданих після закінчення терміну дії зазначених заходів.

26.01.2021

            В період світової пандемії гострої респіраторної хвороби COVID-19 надзвичайно актуальним є питання ефективного лікування та вибору лікаря для надання кваліфікованої первинної медичної допомоги.

            Завдяки реформі медицини сьогодні кожен має можливість вільного вибору лікаря та лікувального закладу, не прив’язуючись до місця реєстрації проживання. Разом з тим, є можливість попереднього вибору лікаря «on-line» з наступним самостійним укладенням електронної декларації, або безпосереднім зверненням до закладу первинної медицини та укладенням декларації в письмовій формі.

            Надавачам медичних послуг забороняється відмовляти у прийнятті декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, та веденні пацієнта, зокрема, на підставі наявності у пацієнта хронічного захворювання, його віку, статі, соціального статусу, матеріального становища, зареєстрованого місця проживання тощо, крім випадків, передбачених законодавством.

Етапи укладення декларації

            Вибір лікаря

            Пацієнт має право обрати лікаря, який надає первинну медичну допомогу, за умови, що кількість пацієнтів, які вже обрали такого лікаря, не перевищує оптимальний обсяг практики первинної медичної допомоги.

            Це можна зробити за рекомендацією рідних, знайомих або інших осіб, які вже уклали декларації з сімейним лікарем та отримали позитивний досвід надання відповідної медичної допомоги, або звернутися безпосередньо до закладу первинної медичної допомоги і одержати детальну інформацію про кваліфікацію, стаж роботи та решту необхідних даних про лікаря, з яким можна підписати декларацію.

            Також на вебсторінці Національної служби здоров’я України можна переглянути Електронну карту місць надання первинної медичної допомоги:

https://nszu.gov.ua/e-data/dashboard/pmd-map

            Водночас немає значення, де зареєстроване місце проживання людини, оскільки кожен має право вільно обрати собі лікаря незалежно від територіального розташування медичного закладу.

            Підписання декларації

            Пацієнт (його законний представник) має право подати декларацію шляхом звернення до надавача первинної медичної допомоги або самостійно через електронну систему охорони здоров’я, використавши електронний підпис автора  або підпис, прирівняний до власноручного підпису відповідно до закону.

            У разі електронного подання декларації надавачі первинної медичної допомоги не мають права вимагати у пацієнтів (їхніх законних представників) подання декларації в паперовій формі.

            Для заповнення декларації пацієнт може звернутися безпосередньо до закладу первинної медичної допомоги, де за допомогою уповноваженої особи безпосередньо укласти декларацію в письмовій формі. У такому разі необхідно мати при собі копію документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків та документ, що посвідчує особу (паспорт громадянина України, свідоцтво про народження тощо).

            Уповноважена особа закладу первинної медичної допомоги в електронну форму внесе дані про особу в систему, після цього роздрукує 2 примірника декларації (один для закладу, а інший залишається у особи, яка звертається). Потім уповноважена особа накладає електронний цифровий підпис працівника юридичної особи на декларацію та надсилає її в систему «Електронне здоров’я».

Таким чином відбувається засвідчення вибору лікаря.

            Звернення за допомогою

            Пацієнт звертається безпосередньо до лікаря, з яким укладено декларацію з питань, пов’язаних зі своїм здоров’ям. Це не обов’язково має бути проведення обстеження, лікування чи видача рецептів на придбання ліків (за програмою «Доступні ліки»), це може бути і питання видачі різного роду медичних довідок.

Укладення декларації з лікарем не перешкоджає можливості вибору іншого лікаря та підписання з ним декларації. В такому разі попередня декларація буде анульованою, а в дію вступить нова декларація і обсяг медичної допомоги буде вже надаватися іншим лікарем, з яким підписано декларацію.

25.01.2021

            Що потрібно знати, щоб повернути дошлюбне прізвище?

            Статтею 113 Сімейного кодексу України, передбачено, що особа, яка змінила своє прізвище у зв’язку з реєстрацією шлюбу, має право після розірвання шлюбу надалі іменуватися цим прізвищем або відновити своє дошлюбне прізвище.

            НЕОБХІДНІ ДОКУМЕНТИ ДЛЯ ЗМІНИ ПРІЗВИЩА:

            Письмову заяву про повернення дошлюбного прізвища після розлучення;

            Документи, доступні для перевірки: резолютивна частина рішення суду про розлучення або свідоцтво про шлюб з приміткою про розлучення, а також документ, що встановлює особу;

            Підтвердження оплати судового збору.

            Наступний крок – обміняти паспорт при зміні прізвища

            Після державної реєстрації зміни імені відділом державної реєстрації актів цивільного стану у паспорті громадянина України, а дипломатичним представництвом або консульською установою України у паспорті громадянина України для виїзду за кордон робиться відмітка про те, що паспорт у зв’язку із зміною імені підлягає обміну протягом місяця.

            Документи, які необхідні для зміни прізвища.

            Для того, щоб отримати паспорт громадянина України у разі зміни прізвища, імені та по батькові, можна звернутись з заявою до територіального підрозділу Державної міграційної служби або до Центру надання адміністративних послуг за місцем реєстрації.

            Для обміну паспорта заявник подає:

– заяву;

– рішення суду;

– паспорт, що підлягає обміну;

– дві (три – у разі одержання паспорта, який обмінюється в іншому територіальному підрозділі ДМС) фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см.

– документи, що підтверджують обставини, на підставі яких паспорт підлягає обміну.

20.01.2021

Дуже часто люди не зовсім правильно розуміють чим відрізняються біженці від внутрішньо переміщених осіб (далі – ВПО).

            Біженці та ВПО – це люди, які змушені були покинути свої будинки, хтось індивідуально, хтось групами, а причиною цьому стають збройні конфлікти, тимчасові окупації, масові прояви насильства, порушення прав людини або ж надзвичайні ситуації природного або техногенного характеру.

            Але не дивлячись на те, що біженці та ВПО багато в чому зіштовхуються з однаковими проблемами – все ж існує значна різниця. Ця різниця полягає в тому, що біженці перетинають міжнародні кордони і знаходяться під захистом держави, в яку вони переміщуються, а ВПО, в свою чергу, преміщуються в межах своєї держави і не мають жодного відношення до переміщення за межі своєї країни.

            В чому ж завдання довідки ВПО?

            Вона дозволить на підконтрольній Україні території:

 • отримувати щомісячну адресну допомогу;
 • переоформити соціальні виплати або пенсію людям, які змушені були покинути свої будинки;
 • оформити дитину в дитячий садок або школу;
 • отримати доступ до медичної допомоги.

            Для отримання довідки потрібно особисто звернутися до структурного підрозділу (управління) з питань соціального захисту населення. Неповнолітні переселенці або люди, які мають статус людей з обмеженими можливостями, маломобільні громадяни для отримання довідки можуть звернутися через свого законного представника.

            Для того, щоб отримати цю довідку переселенцю потрібно подати документи в управління соціального захисту населення:

 • заяву (зразок заяви можна знайти в інтренет, воно у відкритому доступі для всіх або ж просто взяти бланк в працівника управління)
 • паспорт, для дітей – свідоцтво про народження.

            Але є один момент. Якщо у вашому документі зазначено місце реєстрації (прописка) на окупованій території або в зоні АТО, то довідку можна отримати в день подачі заяви, тобто процедура не вимагає багато часу. Але якщо немає позначки про місце реєстрації, то заявник повинен надати факти, які підтвердять, що він дійсно проживав на окупованій території або в зоні АТО.

            Для отримання довідки ВПО доказами проживання на непідконтрольній території або в районі проведення АТО можуть бути такими:

 • документ про власність на майно не має значення рухоме чи ні);
 • Трудова книжка з записами про трудову діяльність;
 • рішення органу місцевої влади про зарахування дитини в дитячий сад або школу.
 • так само підтвердити факт проживання на території можуть медичні документи (лікувальна карта, виписки з лікарні);
 • фотографії та відеозаписи, тобто перелік не обмежений.

            Але іноді стається так, що переселенцю відмовляють у видачі довідки ВПО

            У такій ситуації вимагайте реєстрації поданої вами заяви. Заява вважається зареєстрованою, якщо в ній вказані: номер і дата, ПІБ та посада особи, яка прийняла заяву.

            Але це не все, обов’язково вимагайте письмової відмови вам у видачі довідки. З письмовою відмовою далі ви зможете звернутися в один з центрів надання безоплатної правової допомоги для подальшого звернення до суду.

            Що стосується вартості послуг і самої довідки. Довідка ВПО видається абсолютно безкоштовно, гроші і мито платити не потрібно;

            Ще є можливість отримати і користуватися електронною довідкою переселенця.

            Переселенці, які отримали довідку ВПО, матимуть відображення в електронному вигляді всієї інформації, яка є в цій довідці. Для цього потрібно лише встановити мобільний додаток «Дія» та пройти електронну аутентифікацію. Це дуже зручно, так як довідку ВПО можна пред’являти без її паперового аналогу.

            Електронна довідка ВПЛ буде включати прізвище, ім’я та по батькові її власника; стать; інформацію про документи, що підтверджують особу, а так само зареєстроване і фактичне місце проживання.

19.01.2021

            Помилка у написанні прізвища, імені чи по батькові у документах – не рідкість. Але що робити, коли цю помилку виявлено в паспорті, власник якого помер, а членам його сім’ї необхідно довести факт родинних відносин?

            Як діяти, коли ви стикнулися з помилками у свідоцтві про народження, свідоцтві про шлюб, паспорті, трудовій книжці, правовстановлюючих документах, які унеможливлюють оформлення спадщини, призначення чи перерахунку пенсії та загалом реалізації особистих прав?

            Перше, що треба зробити – це звернутися до органу, який видав документ. У разі неможливості виправлення помилки, отримати письмову відмову. За таких обставин єдиним виходом із ситуації є звернення до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення в порядку окремого провадження.

            Відповідно до п. 5 ч. 2. ст. 293 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

            Відповідно до ч. 4 ст. 294 Цивільного процесуального кодексу України, справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.

            Відповідно до ч. 1 ст. 318 Цивільного процесуального кодексу України, у заяві про встановлення факту, що має юридичне значення, повинно бути зазначено:

1) який факт заявник просить встановити та з якою метою;

2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;

3) докази, що підтверджують факт.

Відповідно до ч. 1 ст. 316 Цивільного процесуального кодексу України, заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.

18.01.2021

Фермерам, які одноосібно обробляють понад 2 га землі, необхідно задекларувати доходи

            З 1 січня цього року розпочалась кампанія декларування доходів, отриманих фізичними особами протягом 2020 року.

            Подавати податкові декларації про майновий стан і доходи необхідно і одноосібникам, які самостійно обробляють власні земельні ділянки (паї) загальною площею понад 2 гектари та отримують доходи від продажу сільськогосподарської продукції.

            Крім того, при отриманні у 2020 році доходів від надання в оренду (суборенду, емфітевзис) земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), майнового паю іншій фізичній особі – орендарю, яка не є податковим агентом (самозайнятою особою), орендодавець (громадянин-одноосібник) визначає свої податкові зобов’язання за результатами такого року у річній Декларації та сплачує податок на доходи фізичних осіб з таких доходів за своєю податковою адресою.

            Декларація за 2020 рік подається до 01 травня 2021 року.

15.01.2021

            Під час планування подорожі за кордон із дітьми батьки часто стикаються із певними законодавчими питаннями. Зокрема, чи потрібен дозвіл одного чи двох батьків; як бути, якщо батьки розлучені; яким є термін дії дозволу батьків на виїзд дитини за кордон тощо.

            Фізична особа, яка досягла 16 років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України (частина третя статті 313 Цивільного кодексу України).

            Виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, здійснюється за згодою обох батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їх супроводі або в супроводі осіб, уповноважених ними, які на момент виїзду з України досягли 18-річного віку, у тому числі в супроводі членів екіпажу повітряного судна, на якому вони прямують.

            Документи, що дають право на виїзд з України особі, яка не досягла 16-річного віку:

– паспорт громадянина України для виїзду за кордон;

– чинний паспорт громадянина України для виїзду за кордон одного з батьків, в який записано дитину, яка прямує у його супроводі через державний кордон (до закінчення строку його дії).

            Згода батьків на виїзд громадянина України, який не досяг 16-річного віку, за кордон оформляється у вигляді заяви, на якій справжність їхніх підписів засвідчується нотаріально.

            У випадку, якщо громадянин, який не досяг 16-річного віку, виїздить з України в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків, необхідна нотаріально посвідчена згода другого з батьків (якщо він відсутній у пункті пропуску) із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі.

            Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, який не ухиляється та належно виконує батьківські обов’язки, не має заборгованості зі сплати аліментів, звертається рекомендованим листом із повідомленням про вручення до того з батьків, з яким проживає дитина, за наданням згоди на виїзд дитини за межі України з метою лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном, у тому числі в складі організованої групи дітей.

            У разі ненадання тим із батьків, з яким проживає дитина, нотаріально посвідченої згоди на виїзд дитини за кордон із зазначеною метою, у десятиденний строк з моменту повідомлення про вручення рекомендованого листа, той із батьків, хто проживає окремо від дитини та у якого відсутня заборгованість зі сплати аліментів, має право звернутися до суду із заявою про надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків.

            Разом із тим, Правилами перетинання державного кордону громадянами України передбачені випадки, коли виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, може здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків. Наприклад, якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та який (яка) відсутній у пункті пропуску, або у разі пред’явлення документів або їх нотаріально засвідчених копій: свідоцтва про смерть другого з батьків, рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків, визнання його безвісно відсутнім чи недієздатним тощо.

14.01.2021

            Відповідно до частини першої статті 141 Сімейного кодексу України, мати та батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.

            Той з батьків, з ким мешкає дитина, має право звернутися до суду з позовом про стягнення аліментів на дитину. У такому випадку аліменти на дитину присуджуються або як частка від заробітку, або у вигляді конкретно визначеної суми (твердій грошовій сумі).

            Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину становить не менше, ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, а мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину − розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів).

            При цьому, суд не обмежується розміром заробітку (доходу) платника аліментів у разі встановлення наявності у нього витрат, що перевищують його заробіток (дохід), і щодо яких таким платником аліментів не доведено джерело походження коштів для їх оплати.

            Крім того, той із батьків, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів на дитину у твердій грошовій сумі у розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, або у розмірі на одну дитину − однієї чверті, на двох дітей − однієї третини, на трьох і більше дітей − половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.

            Обов’язковою умовою для звернення до суду із заявою про видачу судового наказу є стягнення аліментів, що не пов’язане із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб.

            Після отримання рішення суду та виконавчого листа або судового наказу стягувачу необхідно звернутися до органу державної виконавчої служби або приватного виконавця за місцем проживання (перебування) боржника із заявою про відкриття виконавчого провадження про стягнення аліментів із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перераховувати кошти; прізвища, імені, по батькові стягувача, реквізитів документа, що посвідчує його особу, та виконавчим документом (судовим наказом або виконавчим листом про стягнення аліментів).

            Крім того, виконавчий документ про стягнення аліментів разом із заявою (де також зазначаються реквізити банківського рахунка, на який слід перераховувати кошти; прізвище, ім’я, по батькові стягувача, реквізитів документа, що посвідчує його особу) може бути самостійно надісланий стягувачем безпосередньо підприємству, установі, організації, фізичній особі-підприємцю, фізичній особі, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи.

12.01.2021

            Доволі часто під час вирішення майнових питань є актуальною дилема: подарувати чи заповісти?

            Заповіт – це особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Особливістю спадкування за заповітом є те, що спадкоємець отримує у власність майно лише після смерті спадкодавця. Після складення заповіту, особа й надалі залишається власником свого майна та може вільно ним розпоряджатися.

            Важливо пам’ятати, що заповіт у будь-який момент можна скасувати чи змінити, якщо сама особа цього забажає. При цьому кожний новий заповіт, який складе особа, скасовує попередній. Заповіт можна змінювати безліч разів протягом життя.

            Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.

Якщо заповітом особу позбавили спадщини, то вона не можете одержати право на спадкування, крім випадків, коли такий заповіт визнано судом недійсним.

            Однак варто зазначити деякі недоліки заповіту для особи, якій майно заповідається – існує таке поняття як обов’язкова частка у спадщині, яку закон гарантує певному переліку спадкоємців за законом, незалежно від змісту заповіту. До таких спадкоємців належать малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки.

            Тобто, якщо на момент смерті заповідача будуть спадкоємці, які входять до такого переліку, то особа, якій заповідач в цілому мав намір передати майно, отримає лише певну його частку. І таке право на спадщину встановлюється законом та не може бути змінено у заповіті.

            Дарування – це домовленість двох сторін, за якою одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.

            Договір дарування може укладатися в усній, простій письмовій або письмовій формі з нотаріальним посвідченням такого договору. У випадку дарування нерухомого майна, договір дарування укладається у письмові формі, нотаріально посвідчується з наступною його державною реєстрацією.

            Всі права на майно дарувальника переходять до обдаровуваного з моменту прийняття ним дарунку, яким він може вільно розпоряджатися.

            Особа, яка дарує майно, не може встановлювати якісь обов’язки, умови чи обмеження щодо майна, яке подарувала, оскільки договір дарування це безумовний договір.

            Натомість заповіт може бути з умовою, з обмеженням, з позбавленням права спадкувати і секретний.

            Отож, заповіт надає значну свободу вибору для спадкодавця. Він може скласти один заповіт, або кілька, вказати одного спадкоємця, або декількох, заповісти все майно, або його частину, а також змінити свою думку і скласти новий.

            Договір дарування скасувати практично неможливо, якщо немає надзвичайно вагомих обставин – як, наприклад, недієздатність на момент вчинення правочину (складання договору).

            Порада: не даруйте та не укладайте договір дарування, якщо ви не впевнені в самій людині (обдаровуваному), щоб потім не виникало непередбачених обставин. Поширеною є ситуація, коли родичам дарують житло, а вони просто виселяють дарувальника (колишнього власника), який на старості років не має власного житла.

            Для людини, яка заповідає майно, заповіт є найбезпечнішим способом, оскільки вона до самої смерті залишається власником свого майна. Втім, універсального способу немає, необхідно аналізувати кожну конкретну ситуацію окремо.

11.01.2021

            У розпалі зимових свят дехто міг не звернути уваги, що з 1 січня помінявся законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може здійснюватися оплата за виконану працівником місячну, погодинну норму праці (обсяг робіт).

             Так, з 1.01.2021 в Україні мінімальна зарплата зросла на 1 тисячу гривень – від 5000 до 6000 гривень. У погодинному розмірі це – 36,11 грн.

             У зв’язку з цим зросла й мінімальна пенсія для непрацюючих пенсіонерів, старших за 65 років, які мають трудовий стаж 30 років для жінок і 35 років для чоловіків. З 1.01.2021 ця сума становить 2400 гривень.

05.01.2021

            Як не залишитись ні з чим, коли шлюб не зареєстрований?

            Згідно ч. 2 ст. 21 Сімейного кодексу України, встановлюється, що проживання жінки та чоловіка однією сім’єю без шлюбу не являє собою підставу для виникнення у цих суб’єктів прав, а також обов’язків подружжя. Це означає, що прирівнювати цивільного чоловіка або дружину до спадкоємців першої черги (це діти, а також батьки спадкодавця, чоловік законний) взагалі неможливо, тому вони можуть прийняти спадщину відповідно до п. 1 ст 1264 ЦК України як спадкоємці 4-тої черги шляхом проживання зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.

            Згідно ч. 2 ст. 1258 ЦК України кожна наступна черга спадкоємців отримує за законом повне право на спадкування у тому випадку, якщо немає спадкоємців попередньої черги,усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.

            Але в статті 74 СК України вказується, що якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю (шлюб не зареєстрований), то все майно, набуте за час такого проживання, переходить в розряд спільної власності, тому у разі звернення до суду з позовною заявою необхідно встановлювати факт проживання однією сім’єю зі спадкодавцем і визнання майна як спільної сумісної власності подружжя.

            Наявність факту проживання чоловіка і жінки однією сім’єю без шлюбу може бути встановлена в судовому порядку.

            Ознаками фактичної сім’ї, що складає фактичний шлюб між чоловіком та жінкою є:

• спільне проживання чоловіка і жінки;

• спільний побут;

• взаємні права і обов’язки.

також це:

• наявність спільних витрат;

• спільний бюджет;

• спільне харчування;

• купівля майна для спільного користування;

• участі у витратах на утримання житла, його ремонт;

• надання взаємної допомоги;

            Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв’язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд в порядку окремого провадження із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

            Доказом проживання можуть бути такі документи:

• довідка з міської або сільської/селищної рад;

• наявність реєстраційного запису в паспорті (свідчить про те, що ця особа проживала в одній квартирі зі своїм померлим чоловіком);

• свідчення мінімум 2-х осіб, тощо.

23.12.2020

Судові повістки в гаджетах

Название: 📱

Название: ➡️Традиційно повістки прийнято надсилати поштою з обов’язковим отриманням підтвердження про її вручення адресатові. Але сучасний ритм життя диктує сучасні правила. Саме тому законодавець надав можливість судам направляти повістки електронною поштою, текстовим повідомленням з використанням мобільного зв’язку, що дозволяє працівникам суду оптимізувати процес направлення повісток, а учасникам судового процесу вчасно отримати повістку та раціонально спланувати свій час.

Раніше такі повістки можна було направляти лише через інтернет-сервіс, а віднедавна така можливість з’явилась і в програмі Название: 📌«Діловодство спеціалізованого суду».

Название: ➡️Але щоб отримати повістку саме в такий спосіб, потрібно дотримуватись певної процедури:

Название: 🔶учасник справи повинен попередньо подати до суду письмову заяву, у якій вказати мобільний номер, на який і буде направлено SMS-повістку, Название: 🔶та надати на це свою письмову згоду. Контактні дані, вказані у заяві, працівники суду внесуть у спеціальний реєстр, і лише після цього повістку можна буде надіслати учасникові судового процесу SMS-повідомленням», – пояснили у суді.

У заяві потрібно вказувати актуальний мобільний номер або декілька номерів (якщо їх декілька), адже у програмі є можливість направити SMS-повістку одному учасникові одразу на декілька номерів.

Після отримання судової SMS-повістки учасник судового процесу обов’язково повинен підтвердити інформацію про її отримання, що буде свідчити про належне повідомлення сторони у справі. Далі таке підтвердження секретарі судового засідання роздруковують і долучають до матеріалів справи.

Название: ✅Таким чином, SMS-повістки мають чимало переваг: лише кілька простих дій дозволять суттєво зменшити час для вирішення обов’язкових процесуальних питань і працівникам суду, і особам, які беруть участь у справі.

22.10.2020

Як отримати компенсацію, якщо травмувалися на вулиці під час ожеледиці

У зимову холодну пору Название: ❄️ на нас може чатувати небезпека у здавалося б звичних місцях: підсковзнулись на обледенілих сходах магазину чи іншої організації, на тротуарі, у дворі будинку. Взимку всі ці небезпечні місця повинні оброблятися Название: ☝️ протиожеледними сумішами і своєчасно очищуватися, але це робиться далеко не завжди.

Название: ❓ Чи може людина, яка послизнулась і травмувалась на вулиці, отримати компенсацію за свої забої і переломи? Хто повинен нести відповідальність за стан доріг? Название: 👇

Название: 📚 Згідно із законодавством України, кожен має право на відшкодування Название: 💵 за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

Найголовніше у випадках відшкодування шкоди довести Название: ✅ вину фізичної або юридичної особи, внаслідок дій або бездіяльності яких ви отримали травму, адже відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу України особа, яка завдала шкоду, звільняється від її відшкодування Название: ❎, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини.

Так, якщо «падіння» відбулося на території обслуговування вашого ЖЕКу, доцільно сформулювати претензію Название: 📑 і направити її рекомендованим листом з повідомленням на адресу контори, що відповідає за експлуатацію ділянки, на якій ви впали.

У листі слід вказати, що ви розраховуєте на компенсацію у термін до певної дати, а також додати до листа копії документів, що підтверджують викладені обставини.

Якщо балансоутримувач не визнає своєї вини і відмовляється компенсувати завдану шкоду, ви маєте право звернутися до суду Название: 👩‍⚖️ з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я (як матеріальної, так і моральної) за вашим зареєстрованим місцем проживання чи перебування або за місцем заподіяння шкоди.

Якщо ви зазнали падіння, йдучи вулицею, вам необхідно звернутися Название: ✍️ до місцевої ради з метою отримання інформації про підприємство, у тому числі комунальне, установу чи організацію, відповідальну за утримання тротуару в належному стані на місці Вашого падіння та також вчиняти вищезазначені дії.

Відповідачем у даній справі також можуть бути міська рада, до повноважень якої належить забезпечення утримання в належному стані вулиць, у тому числі тротуарів, а також навіть Державне агентство автомобільних доріг України у випадку суміщення дороги державного значення з вулицею міста, залежно від того на чиєму балансі знаходиться дана вулиця.

18.12.2020

Роз”яснення спорів між батьками щодо визначення місця проживання дитини

Відповідно до статті 160 Сімейного кодексу України, місце проживання Название: 👶дитини, яка не досягла Название: 🔟 років, визначається за згодою батьків. Місце проживання дитини, яка досягла 10 років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини. Якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини Название: 🧑‍🦱, яка досягла Название: 1️⃣Название: 4️⃣ років, визначається нею самою. Детальніше розповідає заступниця директора

Регіональний центр з надання БВПД у Херсонській області

Олена Іпатенко.

Название: 📚 Якщо ж мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди Название: 🙅‍♀️ щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина (яка не досягла 14 років), спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.

Для розв’язання спору між батьками щодо визначення місця проживання дитини через орган опіки та піклування один із батьків подає службі у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини наступні Название: 📄 документи:

Название: 📌 заяву;

Название: 📌 копію паспорта;

Название: 📌 довідку з місця реєстрації (проживання);

Название: 📌 копію свідоцтва про укладення або розірвання шлюбу (у разі наявності);

Название: 📌 копію свідоцтва про народження дитини;

Название: 📌 довідку з місця навчання, виховання дитини;

Название: 📌 довідку про сплату аліментів (у разі наявності).

Звернення ж до суду Название: 👨‍⚖️ відбувається шляхом подачі позовної заяви з необхідними документами позивачем Название: 👩‍👧(тим з батьків, хто звертається до суду з позовною заявою і бажає, щоб з ним залишилася проживати дитина) до відповідача Название: 🧍‍♂️, тобто, іншого з батьків.

Название: 🔷 Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини (до 14 років) беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов’язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров’я та інші обставини, що мають істотне значення.

Название: 🔷 Орган опіки та піклування або суд не можуть передати дитину для проживання з тим із батьків, хто не має самостійного доходу, зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами, своєю аморальною поведінкою може зашкодити розвиткові дитини.

Название: 🔷 Якщо орган опіки та піклування або суд визнав, що жоден із батьків не може створити дитині належних умов для виховання та розвитку, на вимогу баби Название: 👵, діда Название: 🧓 або інших родичів, залучених до участі у справі, дитина може бути передана комусь із них.

Название: 🔷 Якщо дитина не може бути передана жодній із цих осіб, суд на вимогу органу опіки та піклування може постановити рішення про відібрання дитини від особи, з якою вона проживає, і передання її для опікування органу опіки та піклування.

17.12.2020

Як підприємцям отримати компенсацію за карантин

Від 14 грудня на порталі «Дія» запрацювала нова послуга – подання заяви на отримання Название: 💵 матеріальної допомоги ФОПам та найманим працівникам. Тож питання, хто має право на компенсацію у 8 тисяч гривень за карантин та як її отримати, стали останніми днями топовими Название: 🔝Название: 🔍 у пошукових інтернет-запитах громадян.

Название: ❓ То хто ж може отримати одноразову матеріальну допомогу застрахованій особі Название: 👇

Название: 1️⃣. Фізичні особи-підприємці, робота яких тимчасово зупинена внаслідок запровадження карантину, якщо:

Название: 🔸 державна реєстрація ФОП проведена більше Название: 3️⃣ місяців тому;

Название: 🔸 на дату набрання чинності Законом, що передбачає надання одноразової матеріальної допомоги, сплачено у 2020 році єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ) за себе більше ніж за Название: 3️⃣ місяці;

Название: 🔸 їхній основний вид економічної діяльності на 31 жовтня 2020 року відносився до переліку тих, стосовно яких вживають карантинні обмеження;

Название: 🔸 не є найманими працівниками та фізичними особами-підприємцями одночасно.

Название: 2️⃣. Наймані працівники, які задіяні на підприємствах, в установах, організаціях, робота яких тимчасово зупинена внаслідок запровадження карантину, у зв’язку із втратою частини заробітної плати, якщо:

Название: 🔹 на дату звернення працюють у суб’єкта господарювання, що нарахував ЄСВ за третій квартал 2020 року;

Название: 🔹 працюють у суб’єкта господарювання, основний вид економічної діяльності якого на 31 жовтня 2020 року відносився до переліку тих, стосовно яких вживають карантинні обмеження;

Название: 🔹 місце роботи у даного суб’єкта господарювання є основним (не за сумісництвом);

Название: 🔹 середня заробітна плата не перевищує Название: 3️⃣Название: 0️⃣ тисяч гривень на місяць (для обчислення середньої заробітної плати враховуються усі місяці третього кварталу 2020 року).

Название: ❓Як отримати таку допомогуНазвание: 👇

Название: 🔰 зареєструватися чи авторизуватися у кабінеті громадянина на вебпорталі Название: 💻 https://diia.gov.ua за допомогою електронного підпису чи BankID, або ж авторизуватися у Название: 📲 мобільному застосунку «Дія» через свій Приват24, Monobank, або BankID НБУ;

Название: 🔰 у розділі «Послуги» обрати «Одноразова матеріальна допомога ФОП та найманим працівникам»;

Название: 🔰 Дія автоматично перевірить ваші дані в Реєстрі застрахованих осіб Пенсійного Фонду України на відповідність умовам отримання допомоги;

Название: 🔰 підтвердити своє поточне місце роботи (важливо вказати правильний КВЕД суб’єкта господарювання, в якого застрахована особа працює);

Название: 🔰 ввести номер свого гривневого рахунку у форматі IBAN (отримати кошти можна лише на особистий рахунок);

Название: 🔰 перевірити та надіслати заповнену електронну заяву.

Название: 🔰 очікувати повідомлення про нарахування виплати.

Название: ⚠️ Подати заяву на отримання матеріальної допомоги можна до Название: 3️⃣Название: 1️⃣ грудня включно. Допомога складає Название: 8️⃣Название: 0️⃣Название: 0️⃣Название: 0️⃣ гривень та буде зарахована на особистий гривневий рахунок заявника Название: 💳, вказаний у заяві, до 31 грудня 2020 року.

15.12.2020

Перелік карантинних обмежень на всій території України з 19 грудня 2020 року

01.12.2020

Сьогодні, 1 грудня 2020 року, в Україні Название: ↗️підвищено прожитковий мінімум. Тепер він для працездатних громадян становить 2270 гривень, для непрацездатних – 1769 гривень.

У зв’язку з цим повідомляємо, яка сума середньомісячного доходу дозволяє громадянам мати право на Название: ⚖️безоплатну вторинну правову допомогу, що полягає в захисті, складанні документів процесуального характеру, здійсненні представництва інтересів осіб в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами.

Название: 👱‍♀️Название: 👨Название: 🦰Працездатна особа

Название: ➡️ Ви маєте право на безоплатну вторинну правову допомогу, якщо ваш середньомісячний дохід не перевищує 4540 грн.

Название: 👵Название: 🧓Непрацездатна особа

Название: ➡️ Ви маєте право на безоплатну вторинну правову допомогу, якщо ваш середньомісячний дохід не перевищує 3538 грн.

Название: ☝️Увага! Право на безоплатну вторинну правову допомогу мають і інші категорії громадян – детальніше про це можна почитати в Законі України “Про безоплатну правову допомогу” за посиланням https://bit.ly/3dSxQBa

03.12.2020

Право осіб з віл-статусом на лікарську таємницю

Право на лікарську таємницю Название: 👩‍⚕️Название: 🤫 є одним із найпростіших і найочевидніших прав. Водночас це те право, різні аспекти якого порушуються чи не найчастіше.Що означає право на медичну таємницю, зокрема осіб з ВІЛ-статусом і що робити, якщо його порушили.

Враховуючи норми Цивільного та Кримінального кодексів України до відомостей, що становлять лікарську таємницю, зокрема можна віднести:

Название: 🔘 таємницю про стан здоров’я особи;

Название: 🔘 факт звернення за медичною допомогою;

Название: 🔘 діагноз;

Название: 🔘 відомості про проведення медичного огляду особи на виявлення зараження вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ) чи іншої невиліковної інфекційної хвороби, що є небезпечною для життя людини, або захворювання на синдром набутого імунодефіциту (СНІД) та його результатів;

Название: 🔘 інші відомості, одержані при медичному обстеженні особи.

Название: 💉 Відповідно до Закону України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ» усі люди, які живуть з ВІЛ, мають право на безперешкодне ознайомлення з інформацією про стан свого здоров’я, що зберігається в закладах охорони здоров’я. Також такі особи мають право бути поінформованими про послуги із забезпечення необхідної їм психологічної, соціальної та правової підтримки і за бажанням одержати таку підтримку у спосіб, що не зумовить розкриття їх ВІЛ-статусу.

Відомості про результати тестування Название: 🩸Название: 🔬 особи з метою виявлення ВІЛ, про наявність або відсутність в особи ВІЛ-інфекції є конфіденційними Название: 🤐 та становлять лікарську таємницю. Медичні працівники зобов’язані вживати необхідних заходів для забезпечення належного зберігання конфіденційної інформації про людей, які живуть з ВІЛ, та захисту такої інформації від розголошення та розкриття третім особам.

Название: ☝️ Передача медичним працівником відомостей про результати тестування особи з метою виявлення ВІЛ, про наявність або відсутність в особи ВІЛ-інфекції дозволяється лише:

Название: 🔲 особі, стосовно якої було проведено тестування, батькам чи іншим законним представникам такої особи (у випадку проведення тестування дітей віком до 14 років та осіб, визнаних у встановленому законом порядку недієздатними);

Название: 🔲 іншим медичним працівникам та закладам охорони здоров’я − винятково у зв’язку з лікуванням цієї особи;

Название: 🔲 іншим третім особам − лише за рішенням суду в установлених законом випадках.

Название: ⚠️ Розголошення службовою особою лікувального закладу, допоміжним працівником, який самочинно здобув інформацію, або медичним працівником відомостей про проведення медичного огляду особи на виявлення зараження ВІЛ чи іншої невиліковної інфекційної хвороби, що є небезпечною для життя людини, або захворювання на СНІД та його результатів, що стали їм відомі у зв’язку з виконанням службових або професійних обов’язків тягне за собою Название: ⚖️ кримінальну відповідальність.

07.12.2020

Період навчання зараховується до трудового стажу

Чи зобов’язані органи Пенсійного фонду України зараховувати для призначення пенсії період проходження навчання

Название: 👉 Так, оскільки відповідно до пункту «д» частини третьої статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується навчання Название: 👩‍🎓 у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Название: ⚠ Увага! Час навчання у зазначених закладах після Название: 1️⃣-го січня Название: 2️⃣Название: 0️⃣Название: 0️⃣Название: 4️⃣ року (якщо особа не працювала) не зараховується Название: ❌ до страхового стажу, оскільки студенти не підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню.

Название: ❓ Що робити, якщо відповідний період навчання не записано до трудової книжки

Название: 👉 У даному випадку до органу Пенсійного фонду України необхідно надати копію диплому (посвідчення, свідоцтва) про здобуття відповідної освіти або уточнюючу довідку з місця навчання, яка підтвердить період навчання особи.

Название: ❓ Як вчинити, якщо особі відмовляють у зарахуванні відповідного періоду до трудового стажу

Название: 👉 Звертатись до суду Название: 👨‍⚖️ та оскаржувати дії органів Пенсійного фонду України, зобов’язуючи їх зарахувати відповідний період.

08.12.2020

Запальні свята: що треба знати про використання піротехніки

.Название: 🥳Название: 🌟 Феєрверки зачаровують, дають відчуття свята. І водночас несуть велику небезпеку. Травми людей та тварин, що можуть призвести до загибелі, пожежі – такою може бути ціна «запального» свята. Название: ☝️ Аби свята пройшли безпечно і щасливо, слід пам’ятати елементарні правила користування піротехнікою.

Название: 📚 Продаж та використання піротехнічних засобів (феєрверків, бенгальських вогнів, петард тощо) регулюється Законом України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», а також постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 839 «Про затвердження Технічного регламенту піротехнічних виробів».

Крім того, питання щодо заборони продажу та використання піротехніки на території міст, сіл та селищ визначається відповідними рішеннями органів місцевого самоврядування.

Перед та під час використання піротехніки Название: 🧨Название: 🎉 необхідно чітко дотримуватись визначених рекомендацій:

Название: 🔻 уважно ознайомтеся з інструкцією і суворо дотримуйтесь вказівок;

Название: 🔻 переконайтеся, що термін придатності піротехнічних виробів не закінчився. Не можна використовувати вироби, які мають дефекти: зіпсовані, з тріщинами та іншими пошкодженнями корпусу або гніту;

Название: 🔻 забороняється запускати петарди, феєрверки, ракети з балконів чи у закритих приміщеннях. Запускати феєрверки слід на відстані не менше 100 метрів від будинків та інших об’єктів;

Название: 🔻 не можна зберігати піротехнічні вироби біля обігрівачів і опалювальних приладів: батарей, електричних і газових печей;

Название: 🔻 не варто носити піротехніку в кишенях та підпалювати, тримаючи в руках. Запалюючи феєрверк, не нахиляйтеся над ним, а постарайтеся відразу ж відійти на безпечну відстань – 30-50 метрів. До будь-якого піротехнічного виробу підходьте мінімум через дві хвилини після закінчення його роботи. А до багатозарядних краще не наближатися ще довше;

Название: 🔻 при використанні хлопавок вміст з їхнього корпусу вилітає під тиском, а тому снаряд заборонено направляти в обличчя та освітлювальні прилади. Хлопавки не можна використовувати поблизу відкритого вогню, свічок тощо. Все це може привести до загорання конфетті або серпантину;

Название: 🔻 кольорові бенгальські вогні виділяють в процесі горіння шкідливі речовини, тому спалювати їх краще тільки на відкритому повітрі, або відразу гарно провітрити приміщення.

Название: 🙏 Окрім питань юридичного аспекту, не слід забувати і про морально-етичний аспект. У той час, коли ви бажаєте феєрично, яскраво та гучно святкувати, поряд з вами можуть бути люди літнього віку, діти, хворі, або переселенці зі сходу України та військові, для яких голосні вибухи святкових салютів не в радість і можуть мати тяжкі наслідки фізичного і психологічного характеру. Тому шануйте ваше оточення!

11.12.2020

Хто, окрім мами, може йти в декрет та як його можна оформити на родича

У декретну відпустку по догляду за дитиною в Україні можуть іти не тільки мами Название: 🤱, але й інші родичі малюка Название: 👶.

Название: ⚠️ ВАЖЛИВО! 1-го грудня 2020 року Верховною Радою у першому читанні прийнято законопроєкт №3695 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька на догляд за дитиною». Ми ж наразі надаємо консультацію відповідно до ЧИННОГО на сьогодні законодавства.

Название: ❓ Хто, окрім мами, може йти в декретну відпустку

Название: 👉 Піти у відпустку для догляду за дитиною Название: 👨‍👦Название: 🍼 можуть як мама, так і будь-який інший родич, який фактично доглядає за малюком. Це може бути тато, дідусь, бабуся, інші родичі, опікун, один із прийомних батьків.

Название: ❓ Чи можуть в декрет йти тітки або повнолітні брати/сестри новонародженого

Название: 👉 На практиці невизначеним залишається такий суб’єкт, як «інші родичі», які фактично доглядають за дитиною, оскільки ані в трудовому, ані в цивільному, ані в сімейному законодавстві немає чіткого визначення цих осіб. Найчастіше такий суб’єкт як «інші родичі» згадується у Сімейному кодексі України.

Відповідно до Название: 📚 абзацу сьомого пункту 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», поняттям «родичі», яке вживається в Сімейному кодексі України, охоплюються такі особи: баба, дід, прабаба, прадід, повнорідні брат і сестра.

Разом із цим Название: ☝️, у цьому ж пункті зазначеної Постанови міститься визначення «інші особи», під яким розуміються особи, в сім’ї яких виховується дитина. Ними, зокрема, можуть бути тітка, дядько, двоюрідні сестра, брат.

Название: ❓ А як бути з декретом мамі-одиначці, якщо рідних у неї немає

Название: 👉 Одинока матір під час перебування у відпустці для догляду за дитиною може працювати неповний робочий день чи вдома (стаття 179 КЗпП України).

Крім того, матір має право звернутись до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації або фактичного проживання з метою оформлення допомоги на дитину як одинокій матері.

Також необхідно нагадати, що в Україні можна скористатися державною послугою з догляду за дитиною до 3 років – «муніципальна няня».

Название: ❓ Як оформити декрет на родича

Название: 👉 Для того, щоб оформити відпустку для догляду за дитиною, батько, дід, баба або інший родич, який фактично доглядатиме за дитиною, повинен надати за місцем своєї роботи такі Название: 🗂 документи:

Название: 📌 заяву про надання відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;

Название: 📌 копію свідоцтва про народження дитини;

Название: 📌 довідку про те, що мама дитини не скористалася правом на таку відпустку за своїм місцем роботи (навчання, служби) і не претендує на допомогу, або вийшла на роботу до закінчення терміну відпустки і виплати по догляду за дитиною їй припинено (із зазначенням дати);

Название: 📌 документ, що підтверджує родинний зв’язок працівника, який бажає оформити відпустку, з дитиною. Для прикладу, бабуся з боку матері може підтвердити родинний зв’язок з онуком такими документами:

Название: ▪️ власний паспорт;

Название: ▪️ паспорт доньки (матері дитини);

Название: ▪️ свідоцтво про народження доньки (матері дитини);

Название: ▪️ свідоцтво про народження дитини (онука);

Название: ▪️ свідоцтво про укладення шлюбу доньки (матері дитини) у разі зміни прізвища.

Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається повністю або частково в межах установленого періоду та оформляється наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу.

Название: ❓ А чи можна декретну відпустку поділити між членами родини

Наприклад, перший рік мама сидить з дитиною, другий − тато, а третій − бабуся?

Название: 👉 Частиною сьомою статті 179 КЗпП України Название: 📖 передбачено, що відпустка для догляду за дитиною може повністю або частинами використовуватися батьком дитини Название: 🧔, бабусею Название: 👵, дідом Название: 👴 чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною. Також правом на зазначену відпустку може скористатися особа, яка усиновила дитину чи взяла її під опіку, один із прийомних батьків чи батьків-вихователів.

Название: ❓ Чи може роботодавець відмовити у продовженні декретної відпустки татові чи бабусі

Название: 👉 Роботодавець зобов’язаний надати відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку (без збереження заробітної плати), адже таке право гарантоване працівникам відповідно до пункту 3 частини першої статті 25 Закону України «Про відпустки» та частиною шостою статті 179 КЗпП України.

Для отримання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку слід подати Название: ✍️ такі документи:

Название: ☑️ медичний висновок – видається за формою первинної облікової документації № 080-1/о «Довідка про необхідність дитини (

з інвалідністю) у домашньому догляді». Мінімальний термін дії довідки – 6 місяців;

Название: ☑️ письмова заява особи.

Після отримання зазначених документів роботодавець видає відповідний наказ.

01.12.2020

Сьогодні, 1 грудня 2020 року, в Україні Название: ↗️підвищено прожитковий мінімум. Тепер він для працездатних громадян становить 2270 гривень, для непрацездатних – 1769 гривень.

У зв’язку з цим повідомляємо, яка сума середньомісячного доходу дозволяє громадянам мати право на Название: ⚖️безоплатну вторинну правову допомогу, що полягає в захисті, складанні документів процесуального характеру, здійсненні представництва інтересів осіб в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами.

Название: 👱‍♀️Название: 👨Название: 🦰Працездатна особа

Название: ➡️ Ви маєте право на безоплатну вторинну правову допомогу, якщо ваш середньомісячний дохід не перевищує 4540 грн.

Название: 👵Название: 🧓Непрацездатна особа

Название: ➡️ Ви маєте право на безоплатну вторинну правову допомогу, якщо ваш середньомісячний дохід не перевищує 3538 грн.

Название: ☝️Увага! Право на безоплатну вторинну правову допомогу мають і інші категорії громадян – детальніше про це можна почитати в Законі України “Про безоплатну правову допомогу” за посиланням https://bit.ly/3dSxQBa

03.12.2020

Право осіб з віл-статусом на лікарську таємницю

Право на лікарську таємницю Название: 👩‍⚕️Название: 🤫 є одним із найпростіших і найочевидніших прав. Водночас це те право, різні аспекти якого порушуються чи не найчастіше.Що означає право на медичну таємницю, зокрема осіб з ВІЛ-статусом і що робити, якщо його порушили.

Враховуючи норми Цивільного та Кримінального кодексів України до відомостей, що становлять лікарську таємницю, зокрема можна віднести:

Название: 🔘 таємницю про стан здоров’я особи;

Название: 🔘 факт звернення за медичною допомогою;

Название: 🔘 діагноз;

Название: 🔘 відомості про проведення медичного огляду особи на виявлення зараження вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ) чи іншої невиліковної інфекційної хвороби, що є небезпечною для життя людини, або захворювання на синдром набутого імунодефіциту (СНІД) та його результатів;

Название: 🔘 інші відомості, одержані при медичному обстеженні особи.

Название: 💉 Відповідно до Закону України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ» усі люди, які живуть з ВІЛ, мають право на безперешкодне ознайомлення з інформацією про стан свого здоров’я, що зберігається в закладах охорони здоров’я. Також такі особи мають право бути поінформованими про послуги із забезпечення необхідної їм психологічної, соціальної та правової підтримки і за бажанням одержати таку підтримку у спосіб, що не зумовить розкриття їх ВІЛ-статусу.

Відомості про результати тестування Название: 🩸Название: 🔬 особи з метою виявлення ВІЛ, про наявність або відсутність в особи ВІЛ-інфекції є конфіденційними Название: 🤐 та становлять лікарську таємницю. Медичні працівники зобов’язані вживати необхідних заходів для забезпечення належного зберігання конфіденційної інформації про людей, які живуть з ВІЛ, та захисту такої інформації від розголошення та розкриття третім особам.

Название: ☝️ Передача медичним працівником відомостей про результати тестування особи з метою виявлення ВІЛ, про наявність або відсутність в особи ВІЛ-інфекції дозволяється лише:

Название: 🔲 особі, стосовно якої було проведено тестування, батькам чи іншим законним представникам такої особи (у випадку проведення тестування дітей віком до 14 років та осіб, визнаних у встановленому законом порядку недієздатними);

Название: 🔲 іншим медичним працівникам та закладам охорони здоров’я − винятково у зв’язку з лікуванням цієї особи;

Название: 🔲 іншим третім особам − лише за рішенням суду в установлених законом випадках.

Название: ⚠️ Розголошення службовою особою лікувального закладу, допоміжним працівником, який самочинно здобув інформацію, або медичним працівником відомостей про проведення медичного огляду особи на виявлення зараження ВІЛ чи іншої невиліковної інфекційної хвороби, що є небезпечною для життя людини, або захворювання на СНІД та його результатів, що стали їм відомі у зв’язку з виконанням службових або професійних обов’язків тягне за собою Название: ⚖️ кримінальну відповідальність.

07.12.2020

Період навчання зараховується до трудового стажу

Чи зобов’язані органи Пенсійного фонду України зараховувати для призначення пенсії період проходження навчання

Название: 👉 Так, оскільки відповідно до пункту «д» частини третьої статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується навчання Название: 👩‍🎓 у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Название: ⚠ Увага! Час навчання у зазначених закладах після Название: 1️⃣-го січня Название: 2️⃣Название: 0️⃣Название: 0️⃣Название: 4️⃣ року (якщо особа не працювала) не зараховується Название: ❌ до страхового стажу, оскільки студенти не підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню.

Название: ❓ Що робити, якщо відповідний період навчання не записано до трудової книжки

Название: 👉 У даному випадку до органу Пенсійного фонду України необхідно надати копію диплому (посвідчення, свідоцтва) про здобуття відповідної освіти або уточнюючу довідку з місця навчання, яка підтвердить період навчання особи.

Название: ❓ Як вчинити, якщо особі відмовляють у зарахуванні відповідного періоду до трудового стажу

Название: 👉 Звертатись до суду Название: 👨‍⚖️ та оскаржувати дії органів Пенсійного фонду України, зобов’язуючи їх зарахувати відповідний період.

08.12.2020

Запальні свята: що треба знати про використання піротехніки

.Название: 🥳Название: 🌟 Феєрверки зачаровують, дають відчуття свята. І водночас несуть велику небезпеку. Травми людей та тварин, що можуть призвести до загибелі, пожежі – такою може бути ціна «запального» свята. Название: ☝️ Аби свята пройшли безпечно і щасливо, слід пам’ятати елементарні правила користування піротехнікою.

Название: 📚 Продаж та використання піротехнічних засобів (феєрверків, бенгальських вогнів, петард тощо) регулюється Законом України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», а також постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 839 «Про затвердження Технічного регламенту піротехнічних виробів».

Крім того, питання щодо заборони продажу та використання піротехніки на території міст, сіл та селищ визначається відповідними рішеннями органів місцевого самоврядування.

Перед та під час використання піротехніки Название: 🧨Название: 🎉 необхідно чітко дотримуватись визначених рекомендацій:

Название: 🔻 уважно ознайомтеся з інструкцією і суворо дотримуйтесь вказівок;

Название: 🔻 переконайтеся, що термін придатності піротехнічних виробів не закінчився. Не можна використовувати вироби, які мають дефекти: зіпсовані, з тріщинами та іншими пошкодженнями корпусу або гніту;

Название: 🔻 забороняється запускати петарди, феєрверки, ракети з балконів чи у закритих приміщеннях. Запускати феєрверки слід на відстані не менше 100 метрів від будинків та інших об’єктів;

Название: 🔻 не можна зберігати піротехнічні вироби біля обігрівачів і опалювальних приладів: батарей, електричних і газових печей;

Название: 🔻 не варто носити піротехніку в кишенях та підпалювати, тримаючи в руках. Запалюючи феєрверк, не нахиляйтеся над ним, а постарайтеся відразу ж відійти на безпечну відстань – 30-50 метрів. До будь-якого піротехнічного виробу підходьте мінімум через дві хвилини після закінчення його роботи. А до багатозарядних краще не наближатися ще довше;

Название: 🔻 при використанні хлопавок вміст з їхнього корпусу вилітає під тиском, а тому снаряд заборонено направляти в обличчя та освітлювальні прилади. Хлопавки не можна використовувати поблизу відкритого вогню, свічок тощо. Все це може привести до загорання конфетті або серпантину;

Название: 🔻 кольорові бенгальські вогні виділяють в процесі горіння шкідливі речовини, тому спалювати їх краще тільки на відкритому повітрі, або відразу гарно провітрити приміщення.

Название: 🙏 Окрім питань юридичного аспекту, не слід забувати і про морально-етичний аспект. У той час, коли ви бажаєте феєрично, яскраво та гучно святкувати, поряд з вами можуть бути люди літнього віку, діти, хворі, або переселенці зі сходу України та військові, для яких голосні вибухи святкових салютів не в радість і можуть мати тяжкі наслідки фізичного і психологічного характеру. Тому шануйте ваше оточення!

11.12.2020

Хто, окрім мами, може йти в декрет та як його можна оформити на родича

У декретну відпустку по догляду за дитиною в Україні можуть іти не тільки мами Название: 🤱, але й інші родичі малюка Название: 👶.

Название: ⚠️ ВАЖЛИВО! 1-го грудня 2020 року Верховною Радою у першому читанні прийнято законопроєкт №3695 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька на догляд за дитиною». Ми ж наразі надаємо консультацію відповідно до ЧИННОГО на сьогодні законодавства.

Название: ❓ Хто, окрім мами, може йти в декретну відпустку

Название: 👉 Піти у відпустку для догляду за дитиною Название: 👨‍👦Название: 🍼 можуть як мама, так і будь-який інший родич, який фактично доглядає за малюком. Це може бути тато, дідусь, бабуся, інші родичі, опікун, один із прийомних батьків.

Название: ❓ Чи можуть в декрет йти тітки або повнолітні брати/сестри новонародженого

Название: 👉 На практиці невизначеним залишається такий суб’єкт, як «інші родичі», які фактично доглядають за дитиною, оскільки ані в трудовому, ані в цивільному, ані в сімейному законодавстві немає чіткого визначення цих осіб. Найчастіше такий суб’єкт як «інші родичі» згадується у Сімейному кодексі України.

Відповідно до Название: 📚 абзацу сьомого пункту 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», поняттям «родичі», яке вживається в Сімейному кодексі України, охоплюються такі особи: баба, дід, прабаба, прадід, повнорідні брат і сестра.

Разом із цим Название: ☝️, у цьому ж пункті зазначеної Постанови міститься визначення «інші особи», під яким розуміються особи, в сім’ї яких виховується дитина. Ними, зокрема, можуть бути тітка, дядько, двоюрідні сестра, брат.

Название: ❓ А як бути з декретом мамі-одиначці, якщо рідних у неї немає

Название: 👉 Одинока матір під час перебування у відпустці для догляду за дитиною може працювати неповний робочий день чи вдома (стаття 179 КЗпП України).

Крім того, матір має право звернутись до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації або фактичного проживання з метою оформлення допомоги на дитину як одинокій матері.

Також необхідно нагадати, що в Україні можна скористатися державною послугою з догляду за дитиною до 3 років – «муніципальна няня».

Название: ❓ Як оформити декрет на родича

Название: 👉 Для того, щоб оформити відпустку для догляду за дитиною, батько, дід, баба або інший родич, який фактично доглядатиме за дитиною, повинен надати за місцем своєї роботи такі Название: 🗂 документи:

Название: 📌 заяву про надання відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;

Название: 📌 копію свідоцтва про народження дитини;

Название: 📌 довідку про те, що мама дитини не скористалася правом на таку відпустку за своїм місцем роботи (навчання, служби) і не претендує на допомогу, або вийшла на роботу до закінчення терміну відпустки і виплати по догляду за дитиною їй припинено (із зазначенням дати);

Название: 📌 документ, що підтверджує родинний зв’язок працівника, який бажає оформити відпустку, з дитиною. Для прикладу, бабуся з боку матері може підтвердити родинний зв’язок з онуком такими документами:

Название: ▪️ власний паспорт;

Название: ▪️ паспорт доньки (матері дитини);

Название: ▪️ свідоцтво про народження доньки (матері дитини);

Название: ▪️ свідоцтво про народження дитини (онука);

Название: ▪️ свідоцтво про укладення шлюбу доньки (матері дитини) у разі зміни прізвища.

Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається повністю або частково в межах установленого періоду та оформляється наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу.

Название: ❓ А чи можна декретну відпустку поділити між членами родини

Наприклад, перший рік мама сидить з дитиною, другий − тато, а третій − бабуся?

Название: 👉 Частиною сьомою статті 179 КЗпП України Название: 📖 передбачено, що відпустка для догляду за дитиною може повністю або частинами використовуватися батьком дитини Название: 🧔, бабусею Название: 👵, дідом Название: 👴 чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною. Також правом на зазначену відпустку може скористатися особа, яка усиновила дитину чи взяла її під опіку, один із прийомних батьків чи батьків-вихователів.

Название: ❓ Чи може роботодавець відмовити у продовженні декретної відпустки татові чи бабусі

Название: 👉 Роботодавець зобов’язаний надати відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку (без збереження заробітної плати), адже таке право гарантоване працівникам відповідно до пункту 3 частини першої статті 25 Закону України «Про відпустки» та частиною шостою статті 179 КЗпП України.

Для отримання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку слід подати Название: ✍️ такі документи:

Название: ☑️ медичний висновок – видається за формою первинної облікової документації № 080-1/о «Довідка про необхідність дитини (дитини з інвалідністю) у домашньому догляді». Мінімальний термін дії довідки – 6 місяців;

Название: ☑️ письмова заява особи.

Після отримання зазначених документів роботодавець видає відповідний наказ.

дитини з інвалідністю) у домашньому догляді». Мінімальний термін дії довідки – 6 місяців;

Название: ☑️ письмова заява особи.

Після отримання зазначених документів роботодавець видає відповідний наказ.

27.11.2020

Лікарняні у зв’язку із самоізоляцією.

Друзі, нагадуємо, що 27 квітня 2020 року Наказом МОЗ України № 963 були внесені зміни до Інструкції “Про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян”.

Даними змінами було встановлено додаткову підставу для відкриття лікарняного листка, а саме – у зв’язку із самоізоляцією особи від COVID-19.

Право на отримання цієї виплати мають усі застраховані особи, тобто кожна офіційно працевлаштована особа.

В даному випадку, єдиною підставою для нарахування компенсації є виданий у встановленому порядку лікарняний листок із зазначенням причини непрацездатності – «ІЗОЛЯЦІЯ ВІД COVID-19–11».

Строк видачі таких листків непрацездатності складає 14 днів. Проте, як і в загальних випадках, лікарняний спочатку видається на 5 днів з наступним продовженням.

Видаються вказані лікарняні сімейними лікарями, а у разі перебування застрахованої особи в самоізоляції, обсервації в тимчасових закладах охорони здоров’я (спеціалізованих шпиталях), у закладах охорони здоров’я, листок непрацездатності видається лікуючим лікарем.

Звертаємо увагу всіх застрахованих осіб, що розмір компенсації за таким лікарняним листком, НЕ ЗАЛЕЖНО ВІД ТРУДОВОГО СТАЖУ, складає 50 % від Вашої середньої заробітної плати та починає виплачуватись Фондом соціального страхування починаючи з шостого дня, за перші ж п’ять днів оплату проводить роботодавець.

25.11.2020

Роботодавець вимагає від працівника результат ПЛР-тесту — чи це законно?

Деякі роботодавці вимагають від працівників, які повертаються з відпустки чи виходять з «лікарняного», довідку про негативний результат ПЛР-тесту на COVID-19 Название: 🧬Название: 🔬 під загрозою недопуску на роботу та подальшого звільнення. Але чи правомірні такі вимоги роботодавцівНазвание: ❓Відповідає фахівчиня

Нікопольський місцевий центр з надання БВПД

Тетяна ПоловинцеваНазвание: 👇

Відповідно до ст. 2 Кодексу законів про працю України працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою.

Отже, якщо при влаштуванні на роботу ви підписували трудовий договір чи колективний договір, де зазначені вимоги щодо обов’язкового проходження ПЛР-тестуванні після відпустки, «лікарняного» або за іншою вимогою роботодавця, в такому разі невиконання цієї вимоги буде трактуватися як порушення умов трудового чи колективного договору. Якщо ці вимоги не передбачені Название: ❌ договором, а вас відсторонюють від роботи через відсутність ПЛР-тесту − це порушення законодавства Название: ☝️.

При цьому враховуючи ситуацію, яка склалася в Україні щодо випадків захворювання на коронавірус Название: 😷Название: 🤒, слід звернути увагу, що згідно зі ст. 35-1 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» з метою здійснення епідеміологічного пошуку випадків зараження коронавірусною хворобою (COVID-19), а також ефективного виявлення осіб, які мали контакт із особами, хворими на коронавірусну хворобу (COVID-19), проводиться обов’язкове тестування:

Название: ☑️ осіб, які звертаються за медичною допомогою з ознаками коронавірусної хвороби (СOVID-19);

Название: ☑️ осіб, які мали встановлений контакт із особою, хворою на коронавірусну хворобу (COVID-19).

Название: 👉 Регулярне тестування є обов’язковим для медичних та інших працівників, які працюють у закладах охорони здоров’я, що надають медичну допомогу хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19), а також осіб, які здійснюють заходи, пов’язані з недопущенням поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), зокрема працівників Національної поліції та Національної гвардії, − незалежно від того, чи мали вони встановлений контакт із особою, хворою на коронавірусну хворобу (COVID-19).

Для уникнення непорозумінь з власником або уповноваженим ним органам рекомендуємо вам надати довідку від сімейного лікаря Название: 🏥 щодо відсутності у вас захворювання. Якщо роботодавець не зважає на вашу довідку та наполягає зробити ПЛР-тест, в свою чергу ви можете подати письмове звернення до роботодавця з вимогою надання вам письмове повідомлення щодо вашого обов’язку надання роботодавцю довідки про негативний результат ПЛР-тесту після повернення з відпустки, лікарняного тощо, на робоче місця. Це письмове повідомлення може стати підставою для звернення до суду Название: ⚖️ та доказом порушення ваших трудових та громадянських прав.

23.11.2020

Як орендувати житло: все про договір оренди.

Зазвичай пошуки квартири відбуваються по-різному: на інтернет-сторінках з пошуку житла, серед друзів, знайомих або через посередника. Але, щоб уникнути неприємностей, житло варто орендувати належним чином, відповідно до норм законодавства.

Орендодавець, який має намір здати житло в оренду законно, повинен сплачувати з нього податки Название: 💵 та бути готовим показати всі документи щодо прав на житло, а також підписати договір оренди.

Название: 📃 За договором найму (оренди) житла одна сторона – власник житла (наймодавець) передає або зобов’язується передати іншій стороні (наймачеві) житло для проживання у ньому на певний строк за плату. Договір найму житла укладається письмово Название: ✍️.

У договорі детально прописують умови, вартість і терміни найму, інформацію про учасників угоди, права та обов’язки наймача і наймодавця, гарантії, підстави для дострокового розірвання і фінансові зобов’язання. За бажанням вказують будь-які інші пункти, виходячи з індивідуальних особливостей нерухомості або побажань сторін.

Название: ❗️ У договорі найму житла мають бути вказані особи, які проживатимуть разом із наймачем. Ці особи набувають рівних із наймачем прав та обов’язків щодо користування житлом. Наймач несе відповідальність перед наймодавцем за порушення умов договору особами, які проживають разом із ним.

Якщо наймачами житла є кілька осіб Название: 👥Название: 🏠, їхні обов’язки за договором найму житла є солідарними. Порядок користування житлом наймачем та особами, які постійно проживають разом із ним, визначається за домовленістю між ними, а у разі спору – встановлюється за рішенням суду.

Название: ⏳ Договір найму житла укладається на строк, встановлений договором. Якщо у договорі строк не встановлений, договір вважається укладеним на Название: 5️⃣ років.

У разі завершення терміну договору найму житла наймач має переважне право на укладення договору найму житла на новий строк.

Не пізніше ніж за Название: 3️⃣ місяці до завершення строку договору найму житла наймодавець може запропонувати наймачеві Название: 🤝 укласти договір на таких же або інших умовах чи попередити наймача про відмову від укладення договору на новий строк. Якщо наймодавець не попередив наймача, а наймач не звільнив помешкання, договір вважається укладеним на тих же умовах і на такий же строк.

Якщо наймодавець відмовився від укладення договору на новий строк, але протягом одного року уклав договір найму житла Название: 🔑 з іншою особою, наймач має право вимагати переведення на нього прав наймача та (або) відшкодування збитків, завданих відмовою укласти з ним договір на новий строк.

У разі продажу житла, яке було предметом договору найму, наймач має переважне перед іншими особами право на його придбання.

20.11.2020

Штрафи при відсутності захисної маски чи распіратора в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті

Название: 😷 Завтра набирає чинності Название: ⚖️ Закон України від 6 листопада 2020 року № 1000-IX «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)»,

https://bit.ly/2IWB4dl, згідно з яким перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, — тягне за собою накладення штрафу від десяти до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Название: ☝️ Крім того, надано право розглядати справи про дотримання цих протиепідемічних заходів виконавчим комітетам сільських, селищних, міських рад, а також Національній поліції, органам державної санітарно-епідеміологічної служби.

Название: ❗️ Звертаємо увагу, що такі штрафи НЕ застосовуватимуться до неповнолітніх, а також за неносіння маски на вулиці.

Вчора відповідний Название: 📄 законопроєкт підписав Президент, а сьогодні його опубліковано в газеті Верховної Ради України «Голос України.

17.11.2020

Іпотека при розлученні: як поділити квартиру

Название: 🧍‍♀️Название: 💔Название: 🧍‍♂️ Подружжя приймає рішення про розірвання шлюбу. Доволі легка ситуація складається у тому випадку, коли відсутнє спільне майно та діти. П’ять хвилин у ДРАЦСі – і все, більше нічого не пов’язує. Складніше розірвати шлюб, коли пройдений великий життєвий шлях, нажите спільне майно, є діти. У такому випадку існує лише один спосіб вирішення особистих немайнових та майнових спорів – судовий Название: ⚖️.

Добре коли за майно сплачені усі кошти і воно не перебуває під заставою та іпотекою, а якщо виникає зворотна ситуація? Як бути із квартирою Название: 🏠, яка знаходиться в іпотеці? Вона набута спільними зусиллями та вважається спільним майном, то як її поділити? Название: 🤔

Название: 👉 Спільне майно може бути поділене як у судовому так і позасудовому порядку (укладання договорів у нотаріуса), однак нерухомість, яка придбана в кредит та перебуває в іпотеці, підлягає поділу між подружжям. При цьому зробити це буде можливо саме у судовому порядку, оскільки нотаріус в такій ситуації допомогти не зможе.

Також варто зауважити, що при зверненні до суду Название: 👨‍⚖️ з позовом про поділ іпотечного майна необхідно залучати третьою особою той банк Название: 🏦, який є іпотекодержателем вашого майна. Оскільки при поділі квартири з’являються нові сторони зобов’язання, про яких банк повинен знати, а отже бути залученим третьою особою у судове провадження. Адже ухвалення рішення, яке стосується іпотечного майна, у будь-якому випадку стосується прав та обов’язків іпотекодержателя та, як наслідок, впливає на можливість виконання уже ухваленого на користь банку рішення про стягнення з боржника кредитної заборгованості, а також на можливість банку звернути стягнення на іпотечне майно.

Щодо кредитних зобов’язань. Нормами Сімейного кодексу України Название: 📚 визначено, що якщо одним із подружжя укладено договір в інтересах сім’ї, то гроші, інше майно, в тому числі гонорар, виграш, які були одержані за цим договором, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя. Тому, ключовим моментом для визначення того, чи будуть грошові кошти, одержані за договором, укладеним одним із подружжя під час шлюбу, належати до об’єктів спільної сумісної власності подружжя та чи підлягатиме заборгованість за таким договором врахуванню під час поділу майна, слід визначити наступне:

Название: 🔘 чи укладено договір під час шлюбу;

Название: 🔘 чи укладено договір в інтересах сім’ї, а не у власних, не пов’язаних із сім’єю інтересах одного з подружжя;

Название: 🔘 чи використано одержане за договором в інтересах сім’ї не у власних, не пов’язаних із сім’єю інтересах одного з подружжя.

Ці обставини Название: ☝️ слід враховувати при обґрунтуванні своїх вимог у суді, оскільки суд не наділений обов’язком доводити вашу правоту за вас. Добре, коли у кредитному договорі Название: 📃 є прив’язка до договору іпотеки та навпаки. Тоді простежується причинно-наслідковий зв’язок між коштами та іпотечним майном, а отже і борг за кредитом потрібно віддавати разом.

01.10.2020 Виїзний прийом громадян

02.11.2020

Успадкувати майно не перебуваючи у зареєстрованому шлюбі

Название: 📌Часто кажуть, що цивільний шлюб дає відчуття свободи: посварилися – роз’їхалися, захотіли – знову з’їхались і головне- ніхто нікому нічого не винен. Дійсно, якщо пара прожила в такому шлюбі рік-два і нажила тільки спільну пральну машину, проблем не буде. Але якщо пара проживала 10 років, а то й 15 – ситуація вкрай може змінитись. Адже чоловік та жінка встигли за цей час придбати квартиру, зробити в квартирі ремонт, на який витратили кілька десятків тисяч, придбали автівку, земельну ділянку – то просто так розійтися буде складніше.

Название: 📎Згідно ч. 2 ст. 21 Сімейного кодексу України, встановлюється, що проживання жінки та чоловіка однією сім’єю без шлюбу не являє собою підставу для виникнення у цих суб’єктів

прав, а також обов’язків подружжя. Це означає, що прирівнювати цивільного чоловіка або

дружину до спадкоємців першої черги (це діти, а також батьки спадкодавця, чоловік законний)

взагалі неможливо, тому вони можуть прийняти спадщину відповідно до п. 1 ст 1264 ЦК України

як спадкоємці 4-тої черги шляхом проживання зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять

років до часу відкриття спадщини.

Название: 📎Згідно ч. 2 ст. 1258 ЦК України кожна наступна черга спадкоємців отримує за законом повне

право на спадкування у тому випадку, якщо немає спадкоємців попередньої черги,усунення їх від

права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.

Название: 📎Але в статті 74 СК України вказується, що якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю (шлюб не зареєстрований), то все майно, набуте за час такого проживання, переходить в розряд спільної власності, тому у разі звернення до суду з позовною заявою необхідно встановлювати факт проживання однією сім’єю зі спадкодавцем і визнання майна як спільної сумісної власності подружжя.

Наявність факту проживання чоловіка і жінки однією сім’єю без шлюбу може бути встановлена в судовому порядку.

Название: 🟡Ознаками фактичної сім’ї, що складає фактичний шлюб між чоловіком та жінкою є:

• спільне проживання чоловіка і жінки;

• спільний побут;

• взаємні права і обов’язки.

Название: 🟡також це:

• наявність спільних витрат;

• спільний бюджет;

• спільне харчування;

• купівля майна для спільного користування;

• участі у витратах на утримання житла, його ремонт;

• надання взаємної допомоги;

Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв’язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд в порядку окремого провадження із заявою про

встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Название: 🟢Доказом проживання можуть бути такі документи:

• довідка з міської або сільської/селищної рад;

• наявність реєстраційного запису в паспорті (свідчить про те, що ця особа проживала в одній квартирі зі своїм померлим чоловіком);

• свідчення мінімум 2-х осіб, тощо.

04.11.2020

З 1 січня 2021 року українці зможуть змінювати по батькові

Донедавна українці могли Название: 🔁змінювати за власним бажанням лише імена та прізвища, а по батькові – ні. Учора Верховна Рада України дозволила і цю зміну.

Прийнято Название: 📄Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо права фізичної особи на зміну по батькові” (https://bit.ly/3k0Vm1I), який доповнює статтю 295 Цивільного кодексу України та статтю 149 Сімейного кодексу України положеннями, які мають дозволити фізичній особі змінювати не лише своє прізвище та (або) ім‘я (що вже передбачено чинним законодавством), а й по батькові.

Цей Закон, що набирає чинності з 1 січня 2021 року, передбачає такі зміни:

Название: ✅ Фізична особа, яка досягла 16 років, має право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім’я, та (або) по батькові.

Название: ✅ Фізична особа, яка досягла 14 років, має право змінити своє прізвище та (або) власне ім’я, та (або) по батькові за згодою батьків.

Название: ✅ У разі якщо над фізичною особою, яка досягла 14 років, встановлено піклування, зміна прізвища та (або) власного імені, та (або) по батькові такої особи здійснюється за згодою піклувальника.

Название: ✅ Фізична особа, яка досягла 14 років, має право змінити своє прізвище та (або) власне ім’я, та (або) по батькові за згодою одного з батьків, якщо другий з батьків помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав стосовно цієї дитини або якщо відомості про батька (матір) дитини виключено з актового запису про її народження, або якщо відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про її народження за заявою матері.

Название: ✅ У разі заперечення одного з батьків щодо зміни по батькові дитини спір щодо такої зміни може вирішувати орган опіки і піклування або суд. При вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов’язків стосовно дитини та інші обставини, що засвідчують відповідність зміни по батькові інтересам дитини.

11.11.2020

Адміністративне затримання: нюанси, які варто знати

Название: 🏃‍♂️Название: 🚔 Адміністративне затримання є одним з обмежувальних заходів адміністративного примусу, який застосовується всупереч волі та бажанню порушника і полягає у тимчасовому обмеженні свободи пересування і місцезнаходження.

Адміністративне затримання застосовується з метою:

Название: 🔸 припинення адміністративних правопорушень, усунення його негативних наслідків, в т.ч. попередження вчинення нових правопорушень;

Название: 🔸 коли вичерпано інші заходи впливу;

Название: 🔸 встановлення особи;

Название: 🔸 складення протоколу про адміністративне правопорушення у разі неможливості складення його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов’язковим;

Название: 🔸 забезпечення своєчасного і правильного розгляду справ та виконання постанов по справах про адміністративні правопорушення.

Про адміністративне затримання в обов’язковому порядку складається адміністративний протокол, в якому зазначаються:

Название: 🔹 дата і місце його складання;

Название: 🔹 посада, прізвище, ім’я та по батькові особи, яка склала протокол;

Название: 🔹 відомості про особу затриманого;

Название: 🔹 час і мотиви затримання.

Під час складання протоколу про адміністративне затримання посадова особа, що здійснює адміністративне затримання, роз’яснює особі, яка вчинила адміністративне правопорушення, її права:

Название: ☑️ знайомитися з матеріалами справи,

Название: ☑️ давати пояснення,

Название: ☑️ подавати докази,

Название: ☑️ заявляти клопотання,

Название: ☑️ при розгляді справи користуватися юридичною допомогою,

Название: ☑️ виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, Название: ☑️ якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження;

Название: ☑️ оскаржувати постанову по справі.

Протокол підписується посадовою особою, яка його склала Название: 👮‍♀️, і затриманою особою Название: 👤. У разі відмови затриманої особи від підпису протоколу в ньому робиться запис про це.

Название: ⛓ Необхідно звернути увагу, що про місце перебування особи, затриманої за вчинення адміністративного правопорушення, негайно повідомляються її родичі, а на її прохання − адміністрація за місцем роботи чи навчання.

12.11.2020

Карантин вихідного дня в Україні

Название: 📢Уряд затвердив карантин вихідного дняНазвание: 😷 на всій території України, який діятиме до 30 листопада. Починаючи з Название: 1️⃣Название: 4️⃣ листопада, у суботу та неділю будуть запровадженні нові карантинні заходи. Таке рішення Кабмін за ініціативи МОЗ ухвалив на засіданні 11 листопада. Відповідні зміни до Постанови №641 опублікують на сайті уряду пізніше.

Розповідаємо в нашій інфографіці, що працюватиме і що не працюватиме у вихідні дні

29.10.2020

Відшкодування завданої шкоди. Отруєння в закладі

“Після святкування Дня народження – потрапили до лікарні з отруєнням. Ресторан своєї вини не визнає”, – слова, які викликають жах, адже витрачені кошти, зіпсований настрій та свято, а головне — нанесений серйозний удар здоров’ю.

Название: ?Як змусити адміністрацію повернути кошти на лікування?

Варто відзначити, що підтвердити провину закладу громадського харчування буде непросто. Але існує чіткий алгоритм дій і ним потрібно скористатися. Якщо Ви доведете, що отруїлися саме в ресторані, а не вдома, то адміністрація повинна компенсувати повну вартість медикаментів, яка була витрачена на лікування. В даному випадку вимагати і відшкодування моральної шкоди. Доводити факт отруєння буде простіше, якщо у Вас залишився чек, який підтвердить перебування в ресторані. Адже це безпосередній договір з іншою стороною. Але якщо Ви залишили чек у закладі, втратили або викинули його – переживати не варто. Слід заручитися підтримкою свідків Вашого відвідування ресторану і замовлення конкретних страв.

Название: ?Що далі?

Далі потрібно встановити причинно-наслідковий зв’язок між їжею, яку Ви смакували в закладі та наслідками, а саме отримати медичну документацію, яка підтвердить факт харчового отруєння. Зібравши зазначені докази не потрібно відразу ж писати позовну заяву в суд. Вам потрібно спробувати вирішити конфлікт безпосередньо з адміністрацією закладу. Для цього необхідно написати заяву на ім’я керівництва ресторану. Чітких вимог щодо оформлення цього документа немає, але в ньому мають бути реквізити, які найчастіше на документах вказуються: найменування і адреса закладу чи органу, куди Ви звернулися, ПІБ, його адреса та контактні телефони. В заяві потрібно у довільній формі викласти ті обставини, які сталися у закладі і додати докази (підтверджувальні документи). Як правило, власники ресторанів турбуються про свою репутацію, а значить, самі зацікавлені в як найшвидшому вирішенні конфлікту. Домовитися з адміністрацією не виходить.

Название: ?Як бути?

Тоді звертаємося до інстанції, до компетенції яких входить вирішення даних питань питань-

Державну санітарно-епідеміологічну службу та Управління захисту прав споживачів. Вони перевіряють заклади громадського харчування і якщо є скарги, то їх розглядають. Запобіжний нагляд у відповідності до (п. 7 Положення Про державний санітарно- епідеміологічний нагляд в Україні) здійснюється у формі державного санітарно-епідеміологічного нормування, державної санітарно-епідеміологічної експертизи, видачі передбачених законодавством висновків та дозволів, визначення необхідності профілактичних щеплень та інших заходів профілактики у разі загрози виникнення епідемій, масових отруєнь та радіаційних уражень. Останньою інстанцією, куди Вам потрібно буде звернутися після безрезультативної спроби повернути витрачені на лікування кошти, є суд.

26.10.2020

Достроковове розірвання договору оренди землі в зв’язку із систематичною несплатою орендної плати орендарем та за використання землі не за цільовим призначенням

Название: ?У відповідності до ст. 141 Земельного кодексу України, підставами припинення права користування земельною ділянкою є використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Название: ?Стаття 143 Земельного кодексу України встановлює, що примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку у разі використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.

Название: ?Згідно 24 Закону України “Про оренду землі”, орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил; своєчасного внесення орендної плати.

Название: ?За статтею 26 Закону України “Про оренду землі”, у разі погіршення орендарем корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов’язаних із зміною її стану, орендодавець має право на відшкодування збитків.

Название: ?Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору

допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Название: ?Частиною 3 статті 31 ЗУ “Про оренду землі” визначено, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін.

Название: ?Відповідно до ст. 32 Закону України “Про оренду землі”, на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов’язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору.

Название: ?Згідно ст. 36 Закону України “Про оренду землі”, у разі невиконання зобов’язань за договором оренди землі сторони несуть відповідальність згідно із законом та договором.

Название: ✅Отже, достроково розірвати договір оренди землі можна за згодою сторін або за рішенням суду.

Название: ‼️Перш за все необхідно звернутися до орендаря із письмовою заявою про сплату заборгованості зі сплати орендної плати за договором оренди землі. Разом з тим, у заяві вимагати припинення використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.

Название: ⚠️Якщо орендар не сплатить вищевказану заборгованість по орендній платі та не припинить використовувати земельну ділянку не за цільовим призначенням, ви маєте право звернутися до суду з позовом про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки та стягнення заборгованості зі сплати орендної плати.

Название: ⚠️Більше того, ви маєте право звернутися до суду з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.

Название: ⚖️За подання до суду фізичною особою позовної заяви майнового характеру встановлюється судовий збір в розмірі 1 відсотка ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, відповідно до ст. 4 Закону України “Про судовий збір”.

З метою визначення вартості об’єкта оцінки (земельної ділянки) проводиться експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них (ч. 6 ст. 5 Закону України «Про оцінку землі»).

Название: ?Таким чином при визначенні ціни позову необхідно використовувати експертну грошову оцінку земельних ділянок.

23.10.2020

Новації мікрокредитування: що зміниться з 1 січня 2021 року

Чимало українців у певних життєвих ситуаціях звертаються до послуг мікрокредиторських компаній . Нині як споживачам мікрокредитів, так і фінансовим організаціям, які їх надають, варто знати, що з нового року почнуть діяти нові правила мікрокредитування.

Название: ?Відповідне рішення було прийнято Верховною Радою України у вересні 2020 року та спричинене по суті стрімким зростанням попиту на мікрокредитування, а також необхідністю унормування цієї сфери правовідносин та підвищення якості системи кредитних історій фізичних осіб. Адже останнім часом все більше громадян мали чимало проблем через те, що вимоги до розкриття інформації не поширювалися на так звані мікрокредити.

Название: ❓Яких же новацій у цій сфері варто очікувати з 1 січня 2021 року, розповідає фахівчиня

Голопристанський місцевий центр з надання БВПД

Ольга Гальченко. Название: ?

Название: ✅Кредитні договори, що укладаються на строк до одного місяця, та договори, загальний розмір позики за якими не перевищує однієї мінімальної заробітної плати, відноситимуться до споживчих кредитів Название: ?. Максимальна сукупна сума штрафів і пені за порушення споживачем виконання його зобов’язань на підставі договору Название: ?про такий кредит не може перевищувати розмір подвійної суми, одержаної споживачем за таким договором, і не може бути збільшена за домовленістю сторін.

Название: ✅Закріплюється на законодавчому рівні заборона зміни процентної ставки за кредитом, порядку її обчислення, порядку сплати відсотків у бік погіршення умов для споживача.

Название: ✅Відтепер обов’язковою умовою укладення договору про споживчий кредит є згода споживача Название: ✍️на доступ до інформації, що складає його кредитну історію, та на збір, зберігання, використання та поширення через бюро кредитних історій, включене до Єдиного реєстру бюро кредитних історій, інформації щодо нього та цього кредиту. У разі ненадання такої згоди споживачем, кредитодавець повинен відмовити в укладенні договору та здійсненні кредитної операції.

Название: ✅Кредитодавець буде зобов’язаний безоплатно передавати інформацію щодо всіх споживчих кредитів хоча б до одного бюро кредитних історій, включеного до Єдиного реєстру бюро кредитних історій. Название: ⏳Строк внесення кредитним бюро отриманих від кредитодавця відомостей буде обмежено 2 днями.

Название: ✅Закон обмежує можливість отримувати безмежну кількість швидких кредитів без наміру їх повертати, тим самим захищаючи фінансові установи від збільшення проблемної заборгованості.

 Не здійснюйте сумнівних кредитних операцій, які можуть негативно вплинути на ваше життяНазвание: ❗️ Перед тим, як взяти кошти в мікрофінансових організаціях, обов’язково уважно перечитайте Название: ?усі пункти наданого вам кредитного договору. Не допускайте прострочення платежів за кредитним договором та користуйтеся послугами лише перевірених компаній з гарною репутацією.